Magvetés kültéri védett közegbe
Egyes növényfajokat korábban is el lehet vetni (cékla, sárgarépa, zeller, káposzta, saláta, petrezselyem, csonthéjasok, bab, retek, paradicsom, stb.), ha korai művelésre alkalmas fajtákat választ és ellátja őket hidegággyal vagy fóliasátorral. Nappal a műanyag- vagy üvegfedél összegyűjti a napsugarakat, ezáltal jelentősen megemelve a belső hőmérsékletet. Mindez elősegíti a növények növekedését és nagyjából két hetes előnyhöz juttatja a télálló zöldségféléket.
-A hagyományos módszer hidegágyat alkalmaz. Ez pedig egy (a szellőztetés és a növények öntözése érdekében) könnyen felemelhető átlátszó fedéllel (műanyag vagy üveg) lefedett dobozból (fa, fém vagy tégla) áll. A keret nem nyugszik semmilyen alapzaton, hanem közvetlenül a talajon áll; a magokat közvetlenül egy vastag komposztrétegre, vagy a keretbe belehelyezett tálcákba kell elvetni.
Mit lehet ide vetni? Salátát, retket, póréhagymát, karfiolt és egyéb télálló zöldségféléket. A hidegágyba virágokat és paradicsomot is el lehet ültetni, de csak nappal és jó időben.
Top tipp: amennyiben fennáll az éjszakai fagy veszélye, úgy a hajtásokat érdemes egy réteg rizsszalmának a hidegágyra terítésével védelmezni.
-a mini fóliastor kiváló fényviszonyokat teremt, továbbá védelmezi a magvakat és a fiatal növényeket a hideggel szemben. Bár nem jelentenek abszolút hideg elleni védelmet, de jól szolgálnak a szárazság és a túlzott nedvesség elleni védekezésben.
Használatuk egyszerű és könnyen felállíthatók a talajba vetett magvak felett, ha nappal vagy éjszaka hidegre fordulna az idő. Ügyeljen arra, hogy az ilyen időjárás megterhelő a zöldségnövények számára, amelyek így nehezen tudnak csírázni és kihajtani. A mini fóliastrak felállítása és eltávolítása nagyon egyszerű, továbbá a növények szellőztetése sem okoz gondot, hiszen csak fel kell hajtani a műanyag fóliát az egyik oldalon – ezáltal elejét lehet venni a rothadásnak és a februári napos nappalokon jelentkező esetleges „hőgutának” (KIT CLIMAFILM).
- az olyan magasabbra növő növények esetében, mint például a kukorica – használjon perforált műanyag fóliát a védekezéshez. A csírázás első heteiben ez keltetőként viselkedik, valamint a növények védelmet kapnak a fagy ellen, korán szárba szökkennek és a műanyag fólián átbújva tovább növekedhetnek.
Top tipp: ez az eljárás széles körben elterjedt a piacra termelő kertészetekben, mivel védelmezi a magvakat, gyorsítja a növekedést és korábbi betakarítást tesz lehetővé. Felhasználásakor a csírázás és a növekedés serkentése érdekében egy nem szőtt műgyapjú réteg kerül a talajra, közvetlenül a magvak fölé. A takaró a rovarok és a heves esőzés ellen is védelmet nyújt.
Csupán csak a magvetést kell elkezdeni, utána pedig egy rövid ideig kell csak türelemmel lenni, hogy élvezhessük konyhakertünk látványát a napsütésben.